Spoštovani kupci!
Zaradi prenove spletne strani in prehoda na OJS spletna prodaja trenutno ne dela. Prosim, če sporočite, kaj bi radi kupili, na prodaja@medrazgl.si. Dopišite vaše ime in priimek, naslov ter način plačila (s predračunom, ob povzetju ali z gotovino, če prezvamete gradivo v živo v prostorih uredištva v času uradnih ur).
Hvala za razumevanje!
MENU
Arhiv številk » 1993 » 1 » | Medicinsko področje » Predmeti » Interna medicina » Medicinsko področje » Predmeti » Klinični primeri »

Pljučnica z dolgotrajno povišano temperaturo: neuspeh antibiotičnega zdravljenja

 
Izvleček:

This post is also available in: English (Angleščina) Slovenščina

18-letni bolnik je nenadoma zbolel s povišano telesno temperaturo ter simptomi lobarne pljučnice levo. Doma je pet dni prejemal antibiotik, nato je bil zdravljen z več antibiotiki še v dveh bolnišnicah. Po treh tednih je bil odpuščen domov, kjer je bil spet febrilen, hujšal je in kašljal. Po nekaj več kot šestih tednih bolezni so v kulturah izpljunkov našli kolonije Mycobacterium tubercolosis. Bolnik je bil tedaj sprejet v tretjo bolnišnico, kjer teden dni po začetem antituberkuloznem zdravljenju ni bil več febrilen, pa tudi njegovo splošno stanje se je začelo izboljševati. Bolnika predstavljamo zato, da bi opozorili na aktualnost pljučne tuberkuloze tudi še danes, zlasti če pljučne infiltrate spremljajo dolgotrajna vročina, hujšanje, znojenje, kašelj in neodzivnost na antibiotike. Prikazani bolnik je posamezno ali kombinirano prejemal kar devet antibiotikov, preden je bilo začeto vzročno zdravljenje. Čeprav so že v prvi bolnišnici pomislili na tuberkulozo, je kasneje zdravljenje potekalo drugače. Primer je zanimiv zato, ker je v začetku bolezen potekala po klinični in rentgenski sliki kot nespecifična lobarna pljučnica.

Avtorji:
Mušič Ema, Petrič Vladimir, Mesič Muho, et al.

Ključne besede:
pljučnica lobarna – terapija z zdravili, antibiotiki, tuberkuloza pljučna

Citiranje:
Med Razgl. 1993; 32: 159–67.
© 2024 Društvo Medicinski razgledi | Na vrh strani / To top ↑