This post is also available in:
English (Angleščina)
Slovenščina
Virus newcastleske bolezni je pokazal zaviralni vpliv na tumorsko rast v različnih eksperimentalnih pogojih. V nalogi proučujemo učinek vsakodnevne aplikacije divjega seva virusa newcastleske bolezni in učinek izhodiščne mase tumorja na zdravljenje z njim pri miših z intraperitonealno presajenim Ehrlichovim ascitesnim tumorjem.
Uporabili smo 117 miši seva CBA/H. Razdelili smo jih v tri skupine: pri prvi smo začeli s terapijo 1 teden, pri drugi 2 tedna in pri tretji 3 tedne po presaditvi tumorja. Mišim v poskusnih skupinah smo intraperitonealno vbrizgali divji sev virusa newcastleske bolezni, v kontrolnih pa fiziološko raztopino. Zdravljenje smo izvajali vsak dan do konca poskusa. Merili smo trajanje preživetja, število tumorskih zasevkov (makroskopsko in mikroskopsko), pojavnost ascitesa in tumorja na mestu vbrizganja Ehrlichovega ascitesnega tumorja.
Poskusne skupine so imele daljše preživetje v primerjavi s kontrolnimi, razlika je bila značilna le v drugi skupini. Število tumorskih zasevkov je bilo sorazmerno s trajanjem preživetja. Poskusne skupine so imele manjšo pojavnost ascitesa. Razlika v pojavnosti podkožnega tumorja ni bila značilna.
Izhodiščna tumorska masa ni značilno vplivala na učinek zdravljenja z divjim sevom virusa newcastleske bolezni. Potrdili smo manjšo pojavnost ascitesa v tretji skupini in rastočo pojavnost tumorja na mestu vbrizgavanja Ehrlichovega ascitesnega tumorja od prve proti tretji skupini.
Vsakodnevna aplikacija divjega seva virusa newcastleske bolezni pri intraperitonealno vbrizganim Ehrlichovim ascitesnim tumorjem je pokazala ugoden učinek na preživetje živali in pojav ascitesa, ne pa na število tumorskih zasevkov. Izhodiščna tumorska masa ni imela značilnega vpliva na zdravljenje z divjim sevom virusa newcastleske bolezni.